Jak se děti dostávají do NRP?

Jak se děti dostávají do pěstounské péče?

Pro každé dítě, které ze závažných důvodů dočasně nebo trvale nemůže žít s žádným ze svých rodičů, je třeba vyhledat náhradní rodinu, v níž může žít, dokud se podmínky na straně rodičů neupraví. V první řadě bývají osloveni nejbližší příbuzní dítěte – prarodiče, tety a strýcové. Pokud se nenajde vhodné zázemí ani v širší rodině, hledají se náhradní rodiče mezi prověřenými a proškolenými zájemci o náhradní rodinnou péči.

Mezi nejčastější příčiny na straně rodičů, kteří nepečují o své děti, patří duševní nemoci, alkoholismus a jiné závislosti, poruchy osobnosti, trestná činnost a výkon trestu, extrémně nízký věk, citová nezralost, neúnosná sociální situace, těžká nemoc či smrt rodičů. Tyto příčiny mohou vést k zanedbávání péče o děti, případně jejich týrání či zneužívání. Někteří rodiče se rozhodnou, že se zřeknou svých rodičovských práv hned po narození dítěte.

Pokud rodiče dítěte zemřeli, vzdali se svých rodičovských práv nebo byli zbaveni rodičovské zodpovědnosti soudem, pak dítě nemá žádnou právní vazbu ke své původní rodině a vhodným řešením pro něj je adopce, neboli osvojení. Osvojené dítě se po všech stránkách, včetně právní, stává dítětem osvojitelů (viz Rozdíl mezi osvojením a pěstounskou péčí).

Pro děti, které dlouhodobě nebo trvale nemohou žít ve své vlastní rodině ani nemohou být osvojeny, je vhodná (dlouhodobá) pěstounská péče.

Než je pro dítě nalezena vhodná adoptivní nebo pěstounská rodina, má být umístěno v pěstounské péči na přechodnou dobu.

V první řadě je třeba rodičům ohroženého dítěte poskytnout veškerou pomoc, aby dítě mohlo zůstat ve své rodině, případně aby se do ní mohlo co nejdříve navrátit. Někdy se podmínky v rodině nepodaří napravit nebo to není možné, avšak je vhodné, aby dítě mělo možnost udržovat se svou rodinou vztahy. Proto mají pěstouni povinnost v takových případech podporovat a umožňovat kontakty dítěte s jeho biologickými rodiči či nejbližšími příbuznými.

Autor textu: Martina Vančáková