Nejčastější otázky zájemců o pěstounskou péči

Kdy se stát pěstounem?

Mnoho lidí se rozhodne stát se pěstouny ve chvíli, kdy jejich vlastní děti opouští nebo již opustily hnízdo a oni se cítí ještě dostatečně silní k tomu, využít své rodičovské dovednosti pro další potřebné dítě. Je to období k pěstounství velmi vhodné, neboť takoví pěstouni již mají bohaté zkušenosti s výchovou vlastních dětí, které se jim mohou v péči o přijaté děti hodit. Navíc mají již naplněné vlastní rodičovské potřeby a nebudou do přijatých dětí promítat své ambice a vlastní sny, bude pro ně snazší komunikovat s biologickou rodinou dítěte. Střední životní věk je velmi vhodný také pro pěstounství na přechodnou dobu, zejména pro ty, kdo si již netroufnou přijmout malé dítě s perspektivou péče až do jeho dospělosti. Pěstounství je však otevřené komukoli, kdo cítí dostatek sil i zkušeností pro toto poslání.

Pěstounství nebo adopce?

Mladší, zejména bezdětní lidé se častěji než pěstouny stávají osvojiteli. Svou roli zde hraje odlišná motivace – potřebují nejdříve naplnit vlastní rodičovské potřeby, touhu vychovat dítě „k obrazu svému“, dosáhnout naplnění života ve svých potomcích. Pěstounská péče je svazek o něco volnější, a tak jejich touhy mohou zůstat nenaplněny. Alternativou je dlouhodobá pěstounská péče realizovaná zároveň s výchovou vlastních biologických dětí. Je důležité zvažovat také věk a názory vlastních biologických dětí. Musí být součástí celé situace, o pěstounství by měly spolurozhodovat a mít slovo také v představách o přijímaném dítěti, jakmile jsou toho přiměřeně k věku schopny. Není vhodné své biologické děti postavit před hotovou věc, tím bychom jim mohli velmi ublížit.

Pěstounství jako profese?

Rozhodnutí stát se pěstouny s sebou nese i ovlivnění vlastní kariéry. Je pravděpodobné, že svou dosavadní práci bude nový pěstoun muset omezit, možná zcela opustit, bude-li to v zájmu přijatého dítěte. U pěstounů na přechodnou dobu se očekává, že se pěstounství stane jejich hlavní profesí. Pokud máte touhu realizovat ještě nějaké ambice ve svém dosavadním zaměstnání, zvažte jejich slučitelnost s intenzivní péčí o přijaté dítě. Možná pomůže, když odložíte pěstounství o několik let.

Je moje profese vhodná pro pěstounství?

Nezáleží na typu vzdělání či profese. Pro pěstounství jsou důležité spíše osobnostní předpoklady, zejména psychická odolnost a empatie.

Musím být vdaná/ženatý?

Pěstouny se mohou stát nejen manželé, ale také lidé žijící dlouhodobě bez partnera, případně páry nesezdané či registrovaní partneři. Může se stát, že pěstounství prověří pevnost vašeho svazku, proto je důležité, aby s přijetím dítěte souhlasila celá rodina, včetně biologických dětí a nejbližších příbuzných, prarodičů.

Co musím dítěti zajistit po materiální stránce?

Součástí posuzování uchazečů o pěstounskou péči je také zhodnocení materiálního zázemí rodiny, které by mělo být stabilní. Částky na úhradu potřeb dětí jsou ve formě paušálu a někdy, zejména u starších dětí, nepokryjí všechny náklady spojené s péčí o dítě, proto je důležité, aby byla finanční situace rodiny vyrovnaná. Ideální je, pokud máte možnost dítěti zajistit samostatný pokoj, ale není to podmínkou, pakliže mu zajistíte dostatek soukromí a jeho vlastní zázemí. Důležité je také okolní prostředí přátelské dětem, s možností bezpečného vybití nadměrné energie dětí. Vzhledem k tomu, že děti v pěstounské péči častěji navštěvují specializovaná pracoviště, poskytující odborné poradenství či další služby, je vhodné, aby rodina měla možnost vlastní dopravy, případně velmi dobrou dostupnost hromadnou dopravou.

Zdravotní stav?

Váš zdravotní stav musí umožňovat náročnou péči o přijaté dítě, a to v horizontu následujících let nezbytných pro zajištění výchovy a péče o dítě, minimálně do jeho zletilosti. Zároveň by váš stav měl být stabilizovaný natolik, aby jej intenzivní péče o dítě nezhoršila. Posudkový lékař rozhoduje vždy individuálně, tedy posuzuje skutečný dopad případné nemoci či zdravotního postižení zájemce na jeho pečovatelské a vychovatelské schopnosti, a může si v nezbytném případě vyžádat dodatečná lékařská vyšetření. Bere se v potaz i podpůrné zázemí, např. partner bez zdravotního znevýhodnění. Jsou vyloučeny osoby se závislostmi (alkohol, drogy, automaty aj.), osoby přímo ohrožující zdravotní stav dítěte (např. bacilonosiči) či pro poruchy osobnosti a sociability ohrožující zdravý vývoj dítěte.

Moje rodina?

Žijete-li v partnerství či manželství, váš partner/partnerka musí s pěstounskou péčí souhlasit a být připraveni na péči o dítě se podílet. I v případě, že žádáte o pěstounství samostatně (manžel/partner se nestane pěstounem), posuzováni budete oba a oba také musíte absolvovat povinná školení. Žijí-li s vámi vaše děti, i ony musí být s pěstounstvím v rámci své rozumové vyspělosti srozuměny a na novou roli rodiny byste je měli dobře připravit.