Povinnosti pěstounů

Je to především podle § 966 OZ povinnost a oprávnění pěstouna osobně a řádně pečovat o svěřené dítě v rámci svých kompetencí. Rozsah práv a povinností pěstouna ve vztahu k dítěti upravuje § 966 odst. 2 Občanského zákoníku, který stanoví, že pěstoun při péči o osobu dítěte vykonává přiměřeně práva a povinnosti rodičů. Právo zastupovat dítě a spravovat jeho záležitosti pěstounovi přísluší jen v běžných věcech. Pokud jde o mimořádné či závažné rozhodnutí (například volba školy, vystavení cestovního dokladu či plánovaná operace), je třeba souhlasu zákonného zástupce, tedy biologického rodiče dítěte. Je-li získání takového souhlasu spojeno s těžko překonatelnou překážkou (například je rodič neznámého pobytu) anebo domnívá-li se pěstoun, že rozhodnutí rodiče není v zájmu dítěte, případně rodič souhlas dát odmítá, pěstoun se může domáhat rozhodnutí soudu. Pěstoun nemá vyživovací povinnost k dítěti.

Pěstoun má povinnost uzavřít Dohodu o výkonu pěstounské péče s obecním úřadem pověřené obce (OSPOD) nebo s jinou právnickou či fyzickou osobou, která je k tomuto úkonu pověřena (tzv. doprovázející organizace). Účelem dohody o výkonu pěstounské péče je zajištění pomoci pěstounům a dalším osobám pečujícím o děti na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Dohoda o výkonu pěstounské péče nahrazuje rozhodnutí o výkonu práv a povinností založených v § 47a odst. 2 zákona o sociálně-právní ochraně dětí, jak předpokládá § 161 odst. 1 správního řádu. Nedojde-li však k uzavření dohody v lhůtě 30 dnů předpokládané v § 47b odst. 2 zákona o sociálně-právní ochraně dětí, zahájí příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí ke dni následujícímu po dni, kdy marně uplynula lhůta k jejímu uzavření, řízení o vydání uvedeného rozhodnutí.

Pěstoun je dále povinen zvyšovat si znalosti a dovednosti v oblasti výchovy a péče o dítě v rozsahu 24 hodin v době 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích. Vzdělávání má zvyšovat kompetence pěstouna v péči o děti obecně či o svěřené dítě podle jeho individuálních potřeb, v souladu s Individuálním plánem ochrany dítěte (např. péče o dítě s určitým handicapem, rozvoj identity dítěte jiného etnického původu než je pěstoun apod.). Tato povinnost pěstouna je propojena s právem na zprostředkování nebo zajištění bezplatné možnosti zvyšovat si znalosti a dovednosti ze strany subjektu, s nímž uzavřel Dohodu.

K dalším povinnostem pěstouna náleží povinnost umožnit sledování naplňování dohody o výkonu pěstounské péče a spolupracovat se zaměstnancem pověřeným sledovat vývoj dětí. Doprovázející pracovník dochází do rodiny pěstouna podle potřeby, minimálně však jedenkrát za dva měsíce, aby byl v průběžném kontaktu s pěstouny i dětmi. Díky tomuto intenzivnímu kontaktu může být rodině dobrým a informovaným průvodcem, zároveň může včas odhalit případné vznikající problémy a pružně na ně reagovat například nabídkou vhodné terapeutické či jiné odborné pomoci. Pěstouni mají povinnost umožnit mu komunikovat se svěřenými dětmi, a to i bez přítomnosti pěstouna. Pracovník pověřený sledováním naplňování dohody o výkonu pěstounské péče je v obtížném postavení vůči pěstounům, neboť má zároveň podpůrnou roli vůči pěstounům, ale také povinnost hodnotit jejich péči, případně má také oznamovací povinnost, pokud usoudí, že péče dítě poškozuje.

V souladu s individuálním plánem ochrany dítěte má pěstoun také povinnost **udržovat, rozvíjet a prohlubovat sounáležitost dítěte s osobami dítěti blízkými, zejména s rodiči, a umožnit styk rodičů s dítětem v pěstounské péči, **pokud soud rozhodnutím nestanoví jinak. Tato povinnost se však netýká pouze osobního kontaktu s biologickou rodinou dítěte, ale také pomoci dítěti se zpracováním jeho osobního příběhu, poskytnutí informací o jeho biologické rodině formou přizpůsobenou věku a vyspělosti dítěte. I s touto povinností se váže právo na poskytnutí pomoci a podpory ze strany doprovázející organizace. Ať je to právo na zajištění psychologické či terapeutické pomoci a na přípravu pěstounů, rodičů i dítěte v souvislosti s touto povinností, či právo na zajištění prostor pro setkání dítěte s jeho rodiči a na zajištění asistence třetí osoby, je-li toho třeba. Dítěti a osobě, která jej na setkání doprovází, mohou být uhrazeny cestovní náklady.

Povinnosti poručníka

Povinnosti poručníka se odvozují obdobně jako povinnosti pěstouna. Rozsah zodpovědnosti i práv poručníka vůči dítěti je širší, nevyžaduje se souhlas biologických rodičů, neboť poručník je zákonným zástupcem dítěte.

Poručník má povinnost řádně spravovat jmění dítěte.

Poručník má navíc ještě povinnost informovat soud o průběhu poručnické péče a o stavu jmění svěřeného dítěte, kterou mu uloží soud.

Zpracovala: Martina Vančáková